Roosikalender

JAANUAR, VEEBRUAR, MÄRTS, DETSEMBER
Talvekuudel roosid puhkavad. Külmakahjustuste vältimiseks on hea kuhjata kaetud roositaimedele kohevat lund. Suvekodudes ja maakohtades on soovitatav panna roosikatete alla hiiremürki. Potiroosid hoida jahedas ruumis -1 kuni +4 C juures. Suveks võiks valmistada ette või osta roositugesid, muretseda potte ampelroosidele, korrastada aiatööriistu jmt. 

APRILL
Lume sulamisel jälgida, et roosipeenrad ei jääks seisva vee alla. Lumeveed tuleks peenardelt ära juhtida. Talvekatet ei tasu enne koristada, kui maa on tahenenud ja suurvesi osaliselt imbunud. Talvekatte eemaldamisel ei tasu kuhjemulda veel laiali ajada. Mustunud võrseotsad ja võrsed üksi ei viita roosi pöördumatule kahjustumisele, sest mullakuhila sees on tavaliselt külluses elusaid pungi. Kuu lõpus viiakse läbi rooside suur kevadine tagasilõikus. Väänroosidel eemaldatakse vaid talve jooksul mustaks tõmbunud võrsed või võrseotsad. Valmistatakse ette uued roosipeenrad ja istutuspaigad. Tüviroose ei tasu kohe sirgeks painutada, vaid need jäetakse esialgu poolkalduvasse asendisse. Potiroose hakatakse välisõhuga harjutama asetatades need tuulevarjulisemasse, sooja kohta (majaseinte, verandade äärde) ning jahedatel öödel tõstetakse kasvuhoonesse või mujale abiruumi külmavarju. 

MAI
Maikuus täiendatakse rosaariumi uute rooside istutamisega. Tehakse peenarde lõplik viimistlus tasandades talveks üleskuhjatud muld, mida kobestatakse ja multðitakse. Kasvupinnast rikastatakse väetistega. Juba olemasolevate taimede võrseid tuleks pritsida laiatoimelise röövikumürgiga (Decis, Fastac jt). Väänroosid, kõrgekasvulised roosipüramiidid ja tüviroosid (roosipuud) toestatakse. 

JUUNI
Juunis toimub võrsete kiire kasv ja massiline õienuppude moodustumine. Juba jaanipäeva eelselt alustavad õitsemist varased pargiroosid. Kuu lõpus puhkevad õide kobarõielised dekoratiiv- ja polüantroosid. Ennetamaks rooside arenemisega kaasneda võivaid seenhaigusi ja kahjurite levikut tuleks teha kaks pritsimist: jahukaste tõrjeks (Topas, Previcur jt) ning kedriklesta hävitamiseks (Mavrik ja Pegasus).
Juunis võib edukalt täiendada peenraid ka uute roosiistikutega.
 

JUULI
Juulis leiab aset rooside esimene massiline õitsemine, millega käigus vanemad õied närtsivad ja pudenevad. Varisenud õied tuleks jõudumööda ära korjata, et ergutada uusi võrseid augustikuus õitsema ning ühtlasi korrastada rosaariumi väljanägemist. Juulis võib paljuõieliste pinnakatte- ja patiorooside närtsinud õiekobarad ja väljaveninud võrsed 10-15 cm ulatuses tagasi lõigata, et uued võrsed jõuaksid augustis teha läbi teistkordse suurõitsemise. Juulikuus tõrjumata jäänud tahmlaiksus maksab augustikuus kätte, mistõttu tuleks pritsida preparaatidega Chorus, Score või erivahendite Baymat, Celaflor Saproliga. Kuumade ja põuaste juulipäevadega aktiviseerub kedriklesta tegevus, mille vastu on tõhusad tõrjevahendid Mavrik ja Pegasus.Aiatööde kõrvalt võiks leida aega, et külastada näidisrosaariume, leidmaks ideid koduste roosipeenarde täienduseks ning tutvumaks uute sortidega nende parimal õitseajal. 

AUGUST
Augustis saabub rooside teine õitsemislaine. Kaheaastastel võrsetel õitsevad väänroosid (Flammentanz, Excelsa, Veilchenblau jmt) lõpetavad õitsemise ja hakkavad jõuliselt noori võrseid kasvatama. Vanade õisikute ära korjamine soodustab uute võrsete arengut. Paljud pargiroosid, kuid ka peenraroosid kipuvad juurekaela lähistelt võsuma. Seega tuleb metsikud võrsed mullapinnale võimalikult lähedalt eemaldada. Olenevalt rooside seisukorrast võib teha lehehaiguste ja kahjurite järeltõrjet. Väetamistöid juuli lõpus, augustis enam ei tehta. 

SEPTEMBER
Paljud roosid jätkavad õitsemist veel septembrikuus. Väänroosid kasvatavad juurde kõrgust järgmiseks aastaks. Jahenevad ööd pidurdavad kahjurite levikut, kuid areneda võib roosi ebajahukaste, mida tuleks tõrjuda (Previcur jt). 

OKTOOBER
Vastupidavatel peenraroosidel toimub lõppõitsemine. Väänroosidel on arenenud uued pikad võrsed, mille otsad tuleks ära näpistada soodustamaks õigeaegset puitumist. Potiroosid lõigatakse tagasi ja viiakse hoiuruumi. Alustatakse talvekatte materjali varumist ja kattekonstruktsioonide ettevalmistamist. 

NOVEMBER
Novembri alguses tuleb roosid katta. Kui maa on kergelt külmunud lõigatakse peenraroosid tagasi. Kattekonstruktsioonide-kaarte kasutamisel need paigaldatakse. Väänroosid ja roosipuud painutatakse järk-järgult enam maadligi. Maa külmumisel kaetakse roosid kattematerjalidega (kuuseoksad, koormakile), jättes avatuna tuulutuspilud. Hiirte vastu on soovitatav asetada talvekatte alla mürki.

No comments:

Post a Comment